עמוד הבית קצת עליי

קצת עליי

נכתב ע"י thebellypro

מי אני?

שמי הילה אלון, אני בת 34 נשואה ואמא לשני בנים.
מאובחנת עם תסמונת המעי הרגיז כבר כמה שנים טובות, וזוכרת את עצמי סובלת מהבטן מאז ומתמיד.
לאחר שנים של ניסיונות טיפול כושלים במעי הרגיז שלי שכוללים הימנעויות ממזונות, כדורים למיניהם, צומות, טיפולים אלטרנטיביים ועוד כל מיני טיפולים, המצב שלי רק הלך והחמיר (בייחוד אחרי לידות).
ההיכרות הראשונה שלי עם דיאטת הפודמאפ הייתה לפני כשנה וחצי כאשר חישפתי בגוגל “שיטות טיפול במעי רגיז”.
נתקלתי במאמר קצר אודות דיאטה שנקראת FODMAP , שם הופיעה רשימה ארוכה של כל המזונות האסורים והמותרים בדיאטה. לאחר כ3 דקות של קריאה, נתקפתי בהלה, החלטתי לסגור את המאמר ולחפש שיטות אחרות וקלות יותר לטיפול.

היכרות ראשונה עם דיאטת הפודמאפ (FODMAP DIET)

בשלב מסוים החלטתי לפנות לרופא שלי, ששלח אותי לעוד סדרת בדיקות.
בסופו של דבר נקבע שוב שמדובר במעי רגיז ובהתאם לכך אין יותר מדי איך לטפל, אך בכל זאת שלח אותי לסדרת טיפולים אצל דיאטנית מטעם קופת החולים.
סקפטית וחסרת אמונה הלכתי אל הדיאטנית, במחשבה של “מה היא כבר יכולה לחדש לי שאני לא יודעת וניסיתי?”
הדיאטנית המליצה לי לנסות את דיאטת הפודמאפ, היא ספרה לי שהדיאטה הזו הפכה לטיפול המוביל היום בהקלה בסימפטומים הקשים של המעי הרגיז.
לאחר הסבר קצר, דף מודפס עם תפריט של מעט אפשרויות והמלצה להוריד את האפליקציה של אוניברסיטת מונאש, נשלחתי הביתה להתחיל במסע של דיאטת ה FODMAP.

המסע שלי בדיאטת הפודמאפ – התחלה קשה

בהיכרות הראשונה שלי עם האפליקציה הרגשתי מבוהלת.
לא ממש הצלחתי להבין את מהות הדיאטה ואיך היא עובדת, מה עלי לעשות בכל אחד מהשלבים ואיך אני ממשיכה מפה קדימה.
בנוסף לכך, לאחר עיון ברשימות של כל המזונות שאסורים, הבנתי שכל מה שאני רגילה לאכול בין אם בבית, אצל אמא או במסעדות בעצם הופך להיות מחוץ לתחום.
לבסוף החלטתי כן לנסות, חקרתי את הדיאטה וגיליתי שיש לה אחוזי הצלחה גבוהים בכל העולם! הדיאטה בעצם הפכה להיות שיטת הטיפול העיקרית בתסמיני המעי הרגיז.

מהרגע הזה הכל השתנה

ההתחלה הייתה מאוד קשה אבל השינוי הגיע מהר מאוד! תוך שבועיים שלושה, הרגשתי טוב! לא נפוחה, לא רצה לשירותים, תחושת הבחילה הוחלפה בתחושת תיאבון (שכבר חשבתי שלא קיימת יותר) והאנרגיה שלי התחילה להתרומם.
בעוד שתזונת הפודמאפ אכן שינתה את מצבי, המאבק התמידי של למצוא מתכונים בטוחים ומידע עדכני היה מעייף, והפך את ההיצמדות שלי לתזונה לדבר מאתגר.

ההתחלה של Belly Pro

כשהבנתי שיש בעיה, הייתי חייבת למצוא לה פתרון עבורי.
התחלתי להכין מתכונים מותאמים לשלב ה1 של הדיאטה במטרה לגוון את הארוחות שלי, לא האמנתי שאפשר ליצור מנות כה מגוונות ואפילו מאוד טעימות!
כשיצא לי טעים עלה בי הרצון לשתף עם אחרים, אנשים שעוברים את המסע הזה וחווים את הקושי בדיוק כמוני, אז פתחתי קבוצת אינסטגרם ופייסבוק ולשם העליתי את המתכונים.
לאחר שקיבלתי פידבקים טובים החלטתי לקחת את זה כפרויקט ולהקים אתר שמכיל מידע רב אודות הדיאטה, הסברים על השימוש באפליקציה וכן מתכונים רבים ומגוונים.

מתכונים מותאמים לתזונה דלב בפודמאפ – Low FODMAP recipes

כל המתכונים שלי נכתבים בהתאם להוראות של אוניברסיטת מונאש (ממציאי הדיאטה), ומאושרים על ידי צוות מומחים של דיאטניות ותזונאיות מוסמכות מרחבי העולם.
לקריאה נוספת אודות צוות המומחים של Belly Pro לחצו כאן.

כמו כן, אני ממליצה לבצע את הדיאטה (לפחות את שלביה הראשונים) באמצעות ליווי של דיאטנית מוסמכת בתחום, עדיף שתהיה מיומנת בשיטת הפודמאפ במידת האפשר.

שימו לב!
אינני דיאטנית, ולכן אם אתם מתחילים בדיאטה זו בפעם הראשונה, אנא פנו לייעוץ רפואי עם רופא מקצועי או דיאטנית מוסמכת. המידע באתר זה אינו מחליף את ההמלצות שניתנו לך על ידי אנשי מקצוע בתחום הרפואה.

נותר לי רק לאחל לכם בהצלחה במסע הפודמאפ, בתקווה שחייכם ישתנו ושאיכות החיים תשתפר מיום ליום.
הילה אלון